
Lombardi Adjustable Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Add mid-century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in three color choices, black, cream and grey, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.75-46.5 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLBK2 |
| Product UPC: | 681144146757 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Sleek walnut wood back |
| Stylish faux leather upholstery |
| Adjustable height with 360 degree swivel |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images










Lombardi Adjustable Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Add mid-century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in three color choices, black, cream and grey, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.75-46.5 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLBK2 |
| Product UPC: | 681144146757 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Sleek walnut wood back |
| Stylish faux leather upholstery |
| Adjustable height with 360 degree swivel |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add mid-century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in three color choices, black, cream and grey, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.75-46.5 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLBK2 |
| Product UPC: | 681144146757 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Sleek walnut wood back |
| Stylish faux leather upholstery |
| Adjustable height with 360 degree swivel |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























