
Lombardi Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Add mid-Century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in a variety of finishes, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Cream PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144146764 |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit Each, Assembly Required |
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjustable height from counter to bar |
| Includes two bar stools |
| Stylish faux leather upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images













Lombardi Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Add mid-Century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in a variety of finishes, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Cream PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144146764 |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit Each, Assembly Required |
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjustable height from counter to bar |
| Includes two bar stools |
| Stylish faux leather upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add mid-Century flair to your bar or counter area with the LumiSource Lombardi Barstool. Enjoy the plush tufted leatherette seats and backrest over bent wood providing optimal support and comfort. The Lombardi adjusts to your preferred height and swivels 360 degrees. Available in a variety of finishes, choose the color that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Cream PU |
| Product SKU: | BS-LMB2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144146764 |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit Each, Assembly Required |
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjustable height from counter to bar |
| Includes two bar stools |
| Stylish faux leather upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























