
Loft Writing Desk By Homeroots
Compact, stylish and sleek in design the Loft Writing Desk is the perfect solution in terms of form and functionality. Crafted from mango wood solids with a textured grain wood finish it has two distinctive edges on either side. Standing tall on four long V shaped iron legs, the desk sports two drawers with brass knob pulls in black metal finish. 31" x 38" x 18"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 38 W x 18 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Half-Circle Desk |
| Product Finish: | Butler Loft |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389437 |
| Product UPC: | 4512822873312 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $649.15
-65%$649.15
$227.20More Images






Loft Writing Desk By Homeroots
Compact, stylish and sleek in design the Loft Writing Desk is the perfect solution in terms of form and functionality. Crafted from mango wood solids with a textured grain wood finish it has two distinctive edges on either side. Standing tall on four long V shaped iron legs, the desk sports two drawers with brass knob pulls in black metal finish. 31" x 38" x 18"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 38 W x 18 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Half-Circle Desk |
| Product Finish: | Butler Loft |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389437 |
| Product UPC: | 4512822873312 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Compact, stylish and sleek in design the Loft Writing Desk is the perfect solution in terms of form and functionality. Crafted from mango wood solids with a textured grain wood finish it has two distinctive edges on either side. Standing tall on four long V shaped iron legs, the desk sports two drawers with brass knob pulls in black metal finish. 31" x 38" x 18"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 38 W x 18 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Half-Circle Desk |
| Product Finish: | Butler Loft |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389437 |
| Product UPC: | 4512822873312 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























