
Lion Statue By Homeroots
Lions represent strength, courage, and leadership. A lions roar stops you; it is a terror that shakes you up and draws you into something beautiful. Display this powerful high-quality resin lion statue on a pedestal or on the floor and it will surely make a bold statement. Realism comes alive with its dark grey color and a subtle hint of bronze around the body. It will make a great impression at the entrance and a conversational piece for your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 9" W x 19" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron frame, Metal wheels |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364243 |
| Product UPC: | 4512839553511 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.45
-65%$151.45
$53.01More Images





Lion Statue By Homeroots
Lions represent strength, courage, and leadership. A lions roar stops you; it is a terror that shakes you up and draws you into something beautiful. Display this powerful high-quality resin lion statue on a pedestal or on the floor and it will surely make a bold statement. Realism comes alive with its dark grey color and a subtle hint of bronze around the body. It will make a great impression at the entrance and a conversational piece for your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 9" W x 19" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron frame, Metal wheels |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364243 |
| Product UPC: | 4512839553511 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lions represent strength, courage, and leadership. A lions roar stops you; it is a terror that shakes you up and draws you into something beautiful. Display this powerful high-quality resin lion statue on a pedestal or on the floor and it will surely make a bold statement. Realism comes alive with its dark grey color and a subtle hint of bronze around the body. It will make a great impression at the entrance and a conversational piece for your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 9" W x 19" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Iron frame, Metal wheels |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364243 |
| Product UPC: | 4512839553511 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























