
Lileth Charcoal Upholstered Dining Chair - Set of 2 By Armen Living
The Armen Living Lileth Charcoal Upholstered Dining Chair - Set of 2 features a modern silhouette and acacia legs. The Lileth chairs can easily fit into any design theme depending on your preference. Pair with metal chairs or a bench for a modern farmhouse look; seat 4 chairs around a glass dining table for a more something more contemporary. Comfortable enough to pull into your home office for a day and classy enough to seat around your formal dining space. The Lileth chairs are also available in River.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 24in W x 21in D x 34in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 18in D x 18.5in H |
| Back Height: | 16 |
| Leg Height: | 14.61 |
| Product Material: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Wood Type: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Product Color: | Charcoal |
| Finish Color: | Tundra Gray |
| Wood Color: | Tundra Gray |
| Product Assembly: | No |
| Product SKU: | LCLHCHTGCH |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Product Dimensions: 24"W x 21"D x 34"H SH: 18.5" |
| Acacia Legs |
| Assembly Required: No |
| Ships In: 1 Box |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Lileth Charcoal Upholstered Dining Chair - Set of 2 By Armen Living
The Armen Living Lileth Charcoal Upholstered Dining Chair - Set of 2 features a modern silhouette and acacia legs. The Lileth chairs can easily fit into any design theme depending on your preference. Pair with metal chairs or a bench for a modern farmhouse look; seat 4 chairs around a glass dining table for a more something more contemporary. Comfortable enough to pull into your home office for a day and classy enough to seat around your formal dining space. The Lileth chairs are also available in River.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 24in W x 21in D x 34in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 18in D x 18.5in H |
| Back Height: | 16 |
| Leg Height: | 14.61 |
| Product Material: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Wood Type: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Product Color: | Charcoal |
| Finish Color: | Tundra Gray |
| Wood Color: | Tundra Gray |
| Product Assembly: | No |
| Product SKU: | LCLHCHTGCH |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Product Dimensions: 24"W x 21"D x 34"H SH: 18.5" |
| Acacia Legs |
| Assembly Required: No |
| Ships In: 1 Box |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Armen Living Lileth Charcoal Upholstered Dining Chair - Set of 2 features a modern silhouette and acacia legs. The Lileth chairs can easily fit into any design theme depending on your preference. Pair with metal chairs or a bench for a modern farmhouse look; seat 4 chairs around a glass dining table for a more something more contemporary. Comfortable enough to pull into your home office for a day and classy enough to seat around your formal dining space. The Lileth chairs are also available in River.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 24in W x 21in D x 34in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 18in D x 18.5in H |
| Back Height: | 16 |
| Leg Height: | 14.61 |
| Product Material: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Wood Type: | Acacia Solid Wood / Acacia Mdf Veneer |
| Product Color: | Charcoal |
| Finish Color: | Tundra Gray |
| Wood Color: | Tundra Gray |
| Product Assembly: | No |
| Product SKU: | LCLHCHTGCH |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Product Dimensions: 24"W x 21"D x 34"H SH: 18.5" |
| Acacia Legs |
| Assembly Required: No |
| Ships In: 1 Box |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























