
Light Wood Bar Chair By Homeroots
This Light Wood Bar Chair is an excellent addition to your patio space. The additional height makes these chairs perfect to fit at an outdoor bar, or any tall dining area. These chairs are sturdy and have extra reinforcement between the legs. The light wood finish and slatted seat combine style and practicality. The slatted seat prevents water from gathering after a rainy night. 48" H x 22" W x 22" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 48in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389984 |
| Product UPC: | 4512822879048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Light Wood Bar Chair By Homeroots
This Light Wood Bar Chair is an excellent addition to your patio space. The additional height makes these chairs perfect to fit at an outdoor bar, or any tall dining area. These chairs are sturdy and have extra reinforcement between the legs. The light wood finish and slatted seat combine style and practicality. The slatted seat prevents water from gathering after a rainy night. 48" H x 22" W x 22" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 48in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389984 |
| Product UPC: | 4512822879048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Light Wood Bar Chair is an excellent addition to your patio space. The additional height makes these chairs perfect to fit at an outdoor bar, or any tall dining area. These chairs are sturdy and have extra reinforcement between the legs. The light wood finish and slatted seat combine style and practicality. The slatted seat prevents water from gathering after a rainy night. 48" H x 22" W x 22" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 48in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389984 |
| Product UPC: | 4512822879048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy










