
Light Brown Solid Mango Wood Finish Sideboard With 4 Cabinet Doors By Homeroots
This is a beautifully styled, wooden sideboard featuring four cabinets with intricately designed door fronts. Meticulously crafted from solid Indian mango wood, this is sturdy, stable and is built to last. The sturdy construction is complemented by an amazing, natural brown polish that highlights the grain, knots, and character of the wood used, making this sideboard a sensation in your space.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18.3in W x 72.3in D x 32.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown, Antiqued Gold |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822853222 |
| Product SKU: | 380257 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mango Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Wood Finish Sideboard Cabinet Doors |
| Solid Mango Wood Finish Sideboard |
| Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Mango Wood Finish Sideboard |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Light Brown Solid Mango Wood Finish Sideboard With 4 Cabinet Doors By Homeroots
This is a beautifully styled, wooden sideboard featuring four cabinets with intricately designed door fronts. Meticulously crafted from solid Indian mango wood, this is sturdy, stable and is built to last. The sturdy construction is complemented by an amazing, natural brown polish that highlights the grain, knots, and character of the wood used, making this sideboard a sensation in your space.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18.3in W x 72.3in D x 32.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown, Antiqued Gold |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822853222 |
| Product SKU: | 380257 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mango Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Wood Finish Sideboard Cabinet Doors |
| Solid Mango Wood Finish Sideboard |
| Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Mango Wood Finish Sideboard |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is a beautifully styled, wooden sideboard featuring four cabinets with intricately designed door fronts. Meticulously crafted from solid Indian mango wood, this is sturdy, stable and is built to last. The sturdy construction is complemented by an amazing, natural brown polish that highlights the grain, knots, and character of the wood used, making this sideboard a sensation in your space.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18.3in W x 72.3in D x 32.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown, Antiqued Gold |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822853222 |
| Product SKU: | 380257 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mango Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Wood Finish Sideboard Cabinet Doors |
| Solid Mango Wood Finish Sideboard |
| Wood Finish Sideboard Cabinet |
| Mango Wood Finish Sideboard |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























