
Large Silver Horse Statue By Homeroots
The horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. Among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. This beautiful and majestic horse is made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Hand polished to a high luster, it will make a powerful and dazzling decor piece in your home or office. 8" x 35" x 19"
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 8" W x 35" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364226 |
| Product UPC: | 4512839553870 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Large Silver Horse Statue By Homeroots
The horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. Among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. This beautiful and majestic horse is made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Hand polished to a high luster, it will make a powerful and dazzling decor piece in your home or office. 8" x 35" x 19"
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 8" W x 35" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364226 |
| Product UPC: | 4512839553870 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. Among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. This beautiful and majestic horse is made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Hand polished to a high luster, it will make a powerful and dazzling decor piece in your home or office. 8" x 35" x 19"
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 8" W x 35" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364226 |
| Product UPC: | 4512839553870 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























