
Lamp Brass Finish By Homeroots
The idea of a desk lamp was tinkered with by many inventors throughout the 1920s until the parallelogram arm structure was finally agreed upon as a functional feature. Adjustable, bronze desk lamps are now a must for any office space or bed side. The nostalgic feel blends well with vintage or modern, giving you versatility in every way. ? Aluminum lamp with a brass base and shiny bronze finish ? 110 V/ 25 W bulb (bulb not included) ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 5.5" W x 2" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364214 |
| Product UPC: | 4512839554006 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Lamp Brass Finish By Homeroots
The idea of a desk lamp was tinkered with by many inventors throughout the 1920s until the parallelogram arm structure was finally agreed upon as a functional feature. Adjustable, bronze desk lamps are now a must for any office space or bed side. The nostalgic feel blends well with vintage or modern, giving you versatility in every way. ? Aluminum lamp with a brass base and shiny bronze finish ? 110 V/ 25 W bulb (bulb not included) ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 5.5" W x 2" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364214 |
| Product UPC: | 4512839554006 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The idea of a desk lamp was tinkered with by many inventors throughout the 1920s until the parallelogram arm structure was finally agreed upon as a functional feature. Adjustable, bronze desk lamps are now a must for any office space or bed side. The nostalgic feel blends well with vintage or modern, giving you versatility in every way. ? Aluminum lamp with a brass base and shiny bronze finish ? 110 V/ 25 W bulb (bulb not included) ? Two-prong American plug
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 5.5" W x 2" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364214 |
| Product UPC: | 4512839554006 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























