
L-Shaped Medium Brown Wood Side Table with Black Metal Frame By Homeroots
Geometrically appealing, a simple yet stylish side table featuring a top made from premium Indian mango wood. The stunning wooden top is held in place by an L-Shaped, matte-black polished, metal frame that not only looks great but also introduces solidity. A stunning combination of medium-brown wooden tones and matte-black accents, the perfect choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380670 |
| Product UPC: | 4512822850948 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Shaped Medium Brown Wood Table |
| Wood Table Black Metal Frame |
| Medium Brown Wood Table Black |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table Black Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $267.08
-65%$267.08
$93.48More Images




L-Shaped Medium Brown Wood Side Table with Black Metal Frame By Homeroots
Geometrically appealing, a simple yet stylish side table featuring a top made from premium Indian mango wood. The stunning wooden top is held in place by an L-Shaped, matte-black polished, metal frame that not only looks great but also introduces solidity. A stunning combination of medium-brown wooden tones and matte-black accents, the perfect choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380670 |
| Product UPC: | 4512822850948 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Shaped Medium Brown Wood Table |
| Wood Table Black Metal Frame |
| Medium Brown Wood Table Black |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table Black Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Geometrically appealing, a simple yet stylish side table featuring a top made from premium Indian mango wood. The stunning wooden top is held in place by an L-Shaped, matte-black polished, metal frame that not only looks great but also introduces solidity. A stunning combination of medium-brown wooden tones and matte-black accents, the perfect choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380670 |
| Product UPC: | 4512822850948 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Shaped Medium Brown Wood Table |
| Wood Table Black Metal Frame |
| Medium Brown Wood Table Black |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table Black Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























