
Izzy Lounge Chair + Ottoman Set White By LumiSource
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a white sherpa upholstery. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5 H x 28.5 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, White Sherpa |
| Product SKU: | C2-IZZYSHERPA BKW |
| Product UPC: | 681144144661 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary modern styling |
| White sherpa upholstery |
| Tufted backrest |
| Sleek black metal frame |
| Includes 1 chair and 1 ottoman |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $500.00
-65%$500.00
$175.00More Images






Izzy Lounge Chair + Ottoman Set White By LumiSource
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a white sherpa upholstery. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5 H x 28.5 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, White Sherpa |
| Product SKU: | C2-IZZYSHERPA BKW |
| Product UPC: | 681144144661 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary modern styling |
| White sherpa upholstery |
| Tufted backrest |
| Sleek black metal frame |
| Includes 1 chair and 1 ottoman |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a white sherpa upholstery. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5 H x 28.5 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, White Sherpa |
| Product SKU: | C2-IZZYSHERPA BKW |
| Product UPC: | 681144144661 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary modern styling |
| White sherpa upholstery |
| Tufted backrest |
| Sleek black metal frame |
| Includes 1 chair and 1 ottoman |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























