
Irregular White Marble Top and Gold Metal Base Coffee Table By Homeroots
Serve guests and friends in style with this elegant coffee table. Made of the best of wood, this table makes your service presentable and provides a suitable surface for keeping magazines too. The table rests on a triangular iron base and come with a slanted marble slab at the edge for safety. It comes with fine gold finish that will make a lovely impact in your living room.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 37in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376291 |
| Product UPC: | 4512822895239 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Irregular White Marble |
| Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| White Marble Gold Metal Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Irregular White Marble Top and Gold Metal Base Coffee Table By Homeroots
Serve guests and friends in style with this elegant coffee table. Made of the best of wood, this table makes your service presentable and provides a suitable surface for keeping magazines too. The table rests on a triangular iron base and come with a slanted marble slab at the edge for safety. It comes with fine gold finish that will make a lovely impact in your living room.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 37in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376291 |
| Product UPC: | 4512822895239 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Irregular White Marble |
| Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| White Marble Gold Metal Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Serve guests and friends in style with this elegant coffee table. Made of the best of wood, this table makes your service presentable and provides a suitable surface for keeping magazines too. The table rests on a triangular iron base and come with a slanted marble slab at the edge for safety. It comes with fine gold finish that will make a lovely impact in your living room.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 37in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376291 |
| Product UPC: | 4512822895239 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Irregular White Marble |
| Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| White Marble Gold Metal Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























