
Irregular Live-Edge Slat wFlat Iron Base Coffee Table Top By Homeroots
Is A Posh Coffee Table Composed Of Stone And Metallic Elements. It Dons A Ritzy, Slate Top Cut In An Approximate, Live-Edge Round. The Stunning Tabletop Is Perched On A Three-Legged, Antiqued-Gold Polished, Flat Iron Base That Not Only Stabilizes The Table To Perfection But Also Adds To Its Visual Appeal. With Black Stone And Gold Metal Accents, Fits Perfectly In Spaces Based On The Modern And Enduring Elegance Design Styles.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 17.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376308 |
| Product UPC: | 4512822894836 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wflat Iron Base Coffee Table |
| Edge Slat Wflat Iron Base |
| Iron Base Coffee Table |
| Slat Wflat Iron Base Coffee |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Irregular Live-Edge Slat wFlat Iron Base Coffee Table Top By Homeroots
Is A Posh Coffee Table Composed Of Stone And Metallic Elements. It Dons A Ritzy, Slate Top Cut In An Approximate, Live-Edge Round. The Stunning Tabletop Is Perched On A Three-Legged, Antiqued-Gold Polished, Flat Iron Base That Not Only Stabilizes The Table To Perfection But Also Adds To Its Visual Appeal. With Black Stone And Gold Metal Accents, Fits Perfectly In Spaces Based On The Modern And Enduring Elegance Design Styles.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 17.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376308 |
| Product UPC: | 4512822894836 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wflat Iron Base Coffee Table |
| Edge Slat Wflat Iron Base |
| Iron Base Coffee Table |
| Slat Wflat Iron Base Coffee |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Is A Posh Coffee Table Composed Of Stone And Metallic Elements. It Dons A Ritzy, Slate Top Cut In An Approximate, Live-Edge Round. The Stunning Tabletop Is Perched On A Three-Legged, Antiqued-Gold Polished, Flat Iron Base That Not Only Stabilizes The Table To Perfection But Also Adds To Its Visual Appeal. With Black Stone And Gold Metal Accents, Fits Perfectly In Spaces Based On The Modern And Enduring Elegance Design Styles.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 17.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376308 |
| Product UPC: | 4512822894836 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wflat Iron Base Coffee Table |
| Edge Slat Wflat Iron Base |
| Iron Base Coffee Table |
| Slat Wflat Iron Base Coffee |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























