
Industrial Large Oak and Black Powder Metal Coffee Table By Homeroots
Thoughtful in creation, minimalist in design, the Industrial Large Oak and Black Powder Metal Coffee Table makes for a classic contemporary build. An exemplary blend of oak veneer wood table top with black powder coated metal legs, the coffee table has been conceptualized in a rich texture. The wooden table top counterbalances peacefully with the high glossy black finished legs. Lightweight in design and form, it evokes a determined look that perfectly complements soft decors. 16" x 55" x 22"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 22in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Oak, Black |
| Top Color: | Oak |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472141 |
| Product UPC: | 606114578116 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $284.85
-65%$284.85
$99.70More Images






Industrial Large Oak and Black Powder Metal Coffee Table By Homeroots
Thoughtful in creation, minimalist in design, the Industrial Large Oak and Black Powder Metal Coffee Table makes for a classic contemporary build. An exemplary blend of oak veneer wood table top with black powder coated metal legs, the coffee table has been conceptualized in a rich texture. The wooden table top counterbalances peacefully with the high glossy black finished legs. Lightweight in design and form, it evokes a determined look that perfectly complements soft decors. 16" x 55" x 22"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 22in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Oak, Black |
| Top Color: | Oak |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472141 |
| Product UPC: | 606114578116 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thoughtful in creation, minimalist in design, the Industrial Large Oak and Black Powder Metal Coffee Table makes for a classic contemporary build. An exemplary blend of oak veneer wood table top with black powder coated metal legs, the coffee table has been conceptualized in a rich texture. The wooden table top counterbalances peacefully with the high glossy black finished legs. Lightweight in design and form, it evokes a determined look that perfectly complements soft decors. 16" x 55" x 22"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 22in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Oak, Black |
| Top Color: | Oak |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472141 |
| Product UPC: | 606114578116 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























