
Industrial Cool Swivel Chair By Homeroots
The Industrial Cool Swivel Chair is an amalgamation of artistic abstract elements and vintage rusticity. Durability is not even a question knowing its been completely crafted out iron. Extremely low-tech the swivel function allows for easy height adjustment by simply rotating the chair. It features an all metal mesh seat and back rest for comfortable seating. The all shiny metal finish is the perfect highlight to any industrial decor. 38.5" x 17.75" x 17.75"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 38.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Metalworks |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389588 |
| Product UPC: | 4512822874999 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Cool Swivel Chair |
| Cool Swivel Chair |
| Industrial Cool Swivel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Industrial Cool Swivel Chair By Homeroots
The Industrial Cool Swivel Chair is an amalgamation of artistic abstract elements and vintage rusticity. Durability is not even a question knowing its been completely crafted out iron. Extremely low-tech the swivel function allows for easy height adjustment by simply rotating the chair. It features an all metal mesh seat and back rest for comfortable seating. The all shiny metal finish is the perfect highlight to any industrial decor. 38.5" x 17.75" x 17.75"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 38.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Metalworks |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389588 |
| Product UPC: | 4512822874999 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Cool Swivel Chair |
| Cool Swivel Chair |
| Industrial Cool Swivel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Industrial Cool Swivel Chair is an amalgamation of artistic abstract elements and vintage rusticity. Durability is not even a question knowing its been completely crafted out iron. Extremely low-tech the swivel function allows for easy height adjustment by simply rotating the chair. It features an all metal mesh seat and back rest for comfortable seating. The all shiny metal finish is the perfect highlight to any industrial decor. 38.5" x 17.75" x 17.75"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 38.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Metalworks |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389588 |
| Product UPC: | 4512822874999 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Cool Swivel Chair |
| Cool Swivel Chair |
| Industrial Cool Swivel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























