
Industrial Chic Coffee Table By Homeroots
Highlight your home with this Industrial Chic Coffee Table that would accentuate your den or living room. Portraying a sturdy wooden table top with three artists' styled drawing drawer it provides sufficient, adequate and discreet storage options. The entire black and brown structure has a clean cut, sleek metal frame work with caster wheels for easy movability. 18" x 36" x 35.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 35.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389935 |
| Product UPC: | 4512822878492 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Chic Coffee Table |
| Chic Coffee Table |
| Industrial Chic Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,782.98
-65%$1,782.98
$624.04More Images

Industrial Chic Coffee Table By Homeroots
Highlight your home with this Industrial Chic Coffee Table that would accentuate your den or living room. Portraying a sturdy wooden table top with three artists' styled drawing drawer it provides sufficient, adequate and discreet storage options. The entire black and brown structure has a clean cut, sleek metal frame work with caster wheels for easy movability. 18" x 36" x 35.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 35.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389935 |
| Product UPC: | 4512822878492 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Chic Coffee Table |
| Chic Coffee Table |
| Industrial Chic Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlight your home with this Industrial Chic Coffee Table that would accentuate your den or living room. Portraying a sturdy wooden table top with three artists' styled drawing drawer it provides sufficient, adequate and discreet storage options. The entire black and brown structure has a clean cut, sleek metal frame work with caster wheels for easy movability. 18" x 36" x 35.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 35.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389935 |
| Product UPC: | 4512822878492 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Industrial Chic Coffee Table |
| Chic Coffee Table |
| Industrial Chic Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























