
Imperial Green Console Cabinet By Homeroots
This stylish console cabinet combines Modern minimalism with Eastern design elements. Featuring clean lines and a green finish reminiscent of a Japanese Zen garden, its inner storage cabinet and two drawers make it a great addition in an entryway, hallway or living room.
Crafted from bayur wood solids and wood products with nickel finished hardware.
Find the entire Imperial Upholstered
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Green |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876498 |
| Product SKU: | 389741 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Imperial Green Console Cabinet |
| Green Console Cabinet |
| Imperial Green Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Imperial Green Console Cabinet By Homeroots
This stylish console cabinet combines Modern minimalism with Eastern design elements. Featuring clean lines and a green finish reminiscent of a Japanese Zen garden, its inner storage cabinet and two drawers make it a great addition in an entryway, hallway or living room.
Crafted from bayur wood solids and wood products with nickel finished hardware.
Find the entire Imperial Upholstered
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Green |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876498 |
| Product SKU: | 389741 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Imperial Green Console Cabinet |
| Green Console Cabinet |
| Imperial Green Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish console cabinet combines Modern minimalism with Eastern design elements. Featuring clean lines and a green finish reminiscent of a Japanese Zen garden, its inner storage cabinet and two drawers make it a great addition in an entryway, hallway or living room.
Crafted from bayur wood solids and wood products with nickel finished hardware.
Find the entire Imperial Upholstered
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Green |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876498 |
| Product SKU: | 389741 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Imperial Green Console Cabinet |
| Green Console Cabinet |
| Imperial Green Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























