Iconic Aviator File Cabinet By Homeroots
Enhance your home office or work space with this aviation-inspired file cabinet. Crafted from mango wood solids and wood products, the cabinet's riveted polished aluminum shell is uniquely industrial, while its clean lines are decidedly modern. The top drawer provides convenient storage of office supplies or other miscellaneous items with a larger file storage drawer below featuring fully-extendable glides for easy opening and ample support of files.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 23 H x 20 W x 18 D |
| Product Color: | Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Aluminum |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Industrial Chic |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389950 |
| Product UPC: | 4512822878652 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Iconic Aviator File Cabinet |
| Aviator File Cabinet |
| Iconic Aviator File |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $955.98
-65%$955.98
$334.59More Images
Iconic Aviator File Cabinet By Homeroots
Enhance your home office or work space with this aviation-inspired file cabinet. Crafted from mango wood solids and wood products, the cabinet's riveted polished aluminum shell is uniquely industrial, while its clean lines are decidedly modern. The top drawer provides convenient storage of office supplies or other miscellaneous items with a larger file storage drawer below featuring fully-extendable glides for easy opening and ample support of files.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 23 H x 20 W x 18 D |
| Product Color: | Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Aluminum |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Industrial Chic |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389950 |
| Product UPC: | 4512822878652 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Iconic Aviator File Cabinet |
| Aviator File Cabinet |
| Iconic Aviator File |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your home office or work space with this aviation-inspired file cabinet. Crafted from mango wood solids and wood products, the cabinet's riveted polished aluminum shell is uniquely industrial, while its clean lines are decidedly modern. The top drawer provides convenient storage of office supplies or other miscellaneous items with a larger file storage drawer below featuring fully-extendable glides for easy opening and ample support of files.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 23 H x 20 W x 18 D |
| Product Color: | Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Aluminum |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Industrial Chic |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389950 |
| Product UPC: | 4512822878652 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Iconic Aviator File Cabinet |
| Aviator File Cabinet |
| Iconic Aviator File |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























