
Horse Statue with Base By Homeroots
the horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. this is a simple but highly detailed horse on a stand. made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish, the horse becomes alive with its stunning hand-brushed details on the mane, body, and tail. if you want a powerful and dazzling decor piece than this is the one for you!
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 5" W x 12.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364227 |
| Product UPC: | 4512839553863 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Horse Statue with Base By Homeroots
the horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. this is a simple but highly detailed horse on a stand. made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish, the horse becomes alive with its stunning hand-brushed details on the mane, body, and tail. if you want a powerful and dazzling decor piece than this is the one for you!
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 5" W x 12.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364227 |
| Product UPC: | 4512839553863 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
the horse symbolizes personal drive, passion, and appetite for freedom. among all the animals, it is one that shows a strong motivation that carries one through life. this is a simple but highly detailed horse on a stand. made of 100% hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish, the horse becomes alive with its stunning hand-brushed details on the mane, body, and tail. if you want a powerful and dazzling decor piece than this is the one for you!
Specifications
| Product Dimensions: | 11" H x 5" W x 12.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364227 |
| Product UPC: | 4512839553863 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























