
High Gloss White Lacquered MDF Square Side Table By Homeroots
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 23.63in D x 20.08in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357510 |
| Product UPC: | 4512839613086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Lacquered Mdf Square Table |
| Mdf Square Table |
| Lacquered Mdf Square Table |
| Gloss White Lacquered Mdf Square |
| White Lacquered Mdf Square |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $239.46
-65%$239.46
$83.81More Images





High Gloss White Lacquered MDF Square Side Table By Homeroots
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 23.63in D x 20.08in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357510 |
| Product UPC: | 4512839613086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Lacquered Mdf Square Table |
| Mdf Square Table |
| Lacquered Mdf Square Table |
| Gloss White Lacquered Mdf Square |
| White Lacquered Mdf Square |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 23.63in D x 20.08in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357510 |
| Product UPC: | 4512839613086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Lacquered Mdf Square Table |
| Mdf Square Table |
| Lacquered Mdf Square Table |
| Gloss White Lacquered Mdf Square |
| White Lacquered Mdf Square |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























