
High Gloss White Lacquered MDF Rectangle Coffee Table By Homeroots
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.98in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357508 |
| Product UPC: | 4512839613109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lacquered Mdf Rectangle Coffee Table |
| Rectangle Coffee Table |
| Mdf Rectangle Coffee Table |
| White Lacquered Mdf Rectangle Coffee |
| Gloss White Lacquered Mdf Rectangle |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $359.24
-65%$359.24
$125.73More Images



High Gloss White Lacquered MDF Rectangle Coffee Table By Homeroots
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.98in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357508 |
| Product UPC: | 4512839613109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lacquered Mdf Rectangle Coffee Table |
| Rectangle Coffee Table |
| Mdf Rectangle Coffee Table |
| White Lacquered Mdf Rectangle Coffee |
| Gloss White Lacquered Mdf Rectangle |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rectangle coffee table is an embodiment of form and function in perfect harmony. With it you add style and irresistible appeal to your living room. Made of a unique, lightweight wooden honeycomb material, it gives you the durability you require, and makes it easy to re-arrange a room to suit any function. It features an easy to clean matte lacquered MDF top coupled with legs in high gloss white for an exquisite appearance. A metal rod runs inside each leg, which gives it a lasting strength and unshakeable balance.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.98in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357508 |
| Product UPC: | 4512839613109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lacquered Mdf Rectangle Coffee Table |
| Rectangle Coffee Table |
| Mdf Rectangle Coffee Table |
| White Lacquered Mdf Rectangle Coffee |
| Gloss White Lacquered Mdf Rectangle |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























