
High Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base By Homeroots
High Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The high, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 50 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370507 |
| Product UPC: | 4512839461700 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 50 High Office Chair Gray |
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 27 50 High Office Chair |
| High Office Chair Gray Polished |
| Office Chair Gray Polished Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



High Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base By Homeroots
High Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The high, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 50 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370507 |
| Product UPC: | 4512839461700 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 50 High Office Chair Gray |
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 27 50 High Office Chair |
| High Office Chair Gray Polished |
| Office Chair Gray Polished Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
High Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The high, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 50 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370507 |
| Product UPC: | 4512839461700 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 50 High Office Chair Gray |
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 27 50 High Office Chair |
| High Office Chair Gray Polished |
| Office Chair Gray Polished Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























