
High Back Fuji Dining Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - DC-HBFUJI BKGY2
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Dining Chair by LumiSource features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, high padded backrest, and stylish metal frame. The perfect dining chair, the Fuji is multi-functional and can be used as extra seating in a sitting room or as a stylish office chair. Available in stainless steel, gold, or black metal frame and a variety of sleek upholstery colors. Pair with the Fuji Dinette Table for a complete look.
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 18.5 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Brushed Stainless Steel |
| Product Color: | Black Steel, Grey PU |
| Product SKU: | DC-HBFUJI BKGY2 |
| Product UPC: | 681144133412 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Upholstered seat and backrest |
| Padded seat and backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images










High Back Fuji Dining Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - DC-HBFUJI BKGY2
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Dining Chair by LumiSource features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, high padded backrest, and stylish metal frame. The perfect dining chair, the Fuji is multi-functional and can be used as extra seating in a sitting room or as a stylish office chair. Available in stainless steel, gold, or black metal frame and a variety of sleek upholstery colors. Pair with the Fuji Dinette Table for a complete look.
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 18.5 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Brushed Stainless Steel |
| Product Color: | Black Steel, Grey PU |
| Product SKU: | DC-HBFUJI BKGY2 |
| Product UPC: | 681144133412 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Upholstered seat and backrest |
| Padded seat and backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Dining Chair by LumiSource features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, high padded backrest, and stylish metal frame. The perfect dining chair, the Fuji is multi-functional and can be used as extra seating in a sitting room or as a stylish office chair. Available in stainless steel, gold, or black metal frame and a variety of sleek upholstery colors. Pair with the Fuji Dinette Table for a complete look.
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 18.5 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Brushed Stainless Steel |
| Product Color: | Black Steel, Grey PU |
| Product SKU: | DC-HBFUJI BKGY2 |
| Product UPC: | 681144133412 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Upholstered seat and backrest |
| Padded seat and backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























