
Hexagonal Hinged Solid Wood Top and Base Coffee Table By Homeroots
The harmonious blend of functionality and style evidently makes this coffee table a great option for having tea, or keeping your favorite reads and accessories. Its brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Also its hexagonal shape and contoured base make it a must-have for modern homes. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376278 |
| Product UPC: | 4512822894881 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Hexagonal Hinged Solid Wood Base |
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Hinged Solid Wood Base Coffee |
| Hexagonal Hinged Solid Wood |
| Wood Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,858.88
-65%$1,858.88
$650.61More Images




Hexagonal Hinged Solid Wood Top and Base Coffee Table By Homeroots
The harmonious blend of functionality and style evidently makes this coffee table a great option for having tea, or keeping your favorite reads and accessories. Its brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Also its hexagonal shape and contoured base make it a must-have for modern homes. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376278 |
| Product UPC: | 4512822894881 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Hexagonal Hinged Solid Wood Base |
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Hinged Solid Wood Base Coffee |
| Hexagonal Hinged Solid Wood |
| Wood Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The harmonious blend of functionality and style evidently makes this coffee table a great option for having tea, or keeping your favorite reads and accessories. Its brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Also its hexagonal shape and contoured base make it a must-have for modern homes. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376278 |
| Product UPC: | 4512822894881 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Hexagonal Hinged Solid Wood Base |
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Hinged Solid Wood Base Coffee |
| Hexagonal Hinged Solid Wood |
| Wood Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























