
Handmade Tin Christmas Train Model By Homeroots
Journey back to your childhood and Christmas past with this lovingly Handmade Tin Christmas Train Model. A reminder of those trains around the tree and the fun times had during the holiday. This gorgeous replica train model is beautifully handmade out of tin and painted in red. It features authentic looking details such as rolling spoke wheels, chimney, chain, belt, detachable caboose, engine, headlights, fuel tank, and more. this model will make a 8.5" x 6" x 27.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 6" W x 27.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364190 |
| Product UPC: | 4512839554365 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Handmade Tin Christmas Train Model By Homeroots
Journey back to your childhood and Christmas past with this lovingly Handmade Tin Christmas Train Model. A reminder of those trains around the tree and the fun times had during the holiday. This gorgeous replica train model is beautifully handmade out of tin and painted in red. It features authentic looking details such as rolling spoke wheels, chimney, chain, belt, detachable caboose, engine, headlights, fuel tank, and more. this model will make a 8.5" x 6" x 27.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 6" W x 27.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364190 |
| Product UPC: | 4512839554365 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Journey back to your childhood and Christmas past with this lovingly Handmade Tin Christmas Train Model. A reminder of those trains around the tree and the fun times had during the holiday. This gorgeous replica train model is beautifully handmade out of tin and painted in red. It features authentic looking details such as rolling spoke wheels, chimney, chain, belt, detachable caboose, engine, headlights, fuel tank, and more. this model will make a 8.5" x 6" x 27.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 6" W x 27.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364190 |
| Product UPC: | 4512839554365 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























