
Hand Painted Coffee Table By Homeroots
Looking for something bold and unusual to complete your decor, then the Hand Painted Coffee Table is just the piece for you! This hexagon table is a hand painted work of art and table. It is bound to drawn attention to any space it is positioned in. Crafted from Meranti and manufactured wood solids the table has been intricately painted with detailed flower motifs which almost makes it seems like a collectible item rather than a coffee table. 18" x 28.5" x 28.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28.5in W x 28.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Meranti |
| Product Color: | Green |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Green |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389932 |
| Product UPC: | 4512822878461 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,006.14
-65%$1,006.14
$352.15More Images



Hand Painted Coffee Table By Homeroots
Looking for something bold and unusual to complete your decor, then the Hand Painted Coffee Table is just the piece for you! This hexagon table is a hand painted work of art and table. It is bound to drawn attention to any space it is positioned in. Crafted from Meranti and manufactured wood solids the table has been intricately painted with detailed flower motifs which almost makes it seems like a collectible item rather than a coffee table. 18" x 28.5" x 28.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28.5in W x 28.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Meranti |
| Product Color: | Green |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Green |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389932 |
| Product UPC: | 4512822878461 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking for something bold and unusual to complete your decor, then the Hand Painted Coffee Table is just the piece for you! This hexagon table is a hand painted work of art and table. It is bound to drawn attention to any space it is positioned in. Crafted from Meranti and manufactured wood solids the table has been intricately painted with detailed flower motifs which almost makes it seems like a collectible item rather than a coffee table. 18" x 28.5" x 28.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28.5in W x 28.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Meranti |
| Product Color: | Green |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Green |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389932 |
| Product UPC: | 4512822878461 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























