
Grotto 25" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource
The Grotto Counter Stool by LumiSource features a curved low back and rounded legs which radiate sophistication while modern features like a cushioned seat that swivels and a chrome footrest bring this piece into a contemporary class all of its own.
Specifications
| Product Dimensions | 29.75 H x 19 W x 17.5 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17.25" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 6.5" |
| Armrest Height | 3" |
| Armrest Length | 7" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Light Grey Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B24-GROTTO2-SWVR LGYBK2 |
| Product UPC: | 681144145910 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Cushioned seat upholstered in faux leather or fabric |
| 360-degree swivel |
| Fixed counter height |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images










Grotto 25" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource
The Grotto Counter Stool by LumiSource features a curved low back and rounded legs which radiate sophistication while modern features like a cushioned seat that swivels and a chrome footrest bring this piece into a contemporary class all of its own.
Specifications
| Product Dimensions | 29.75 H x 19 W x 17.5 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17.25" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 6.5" |
| Armrest Height | 3" |
| Armrest Length | 7" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Light Grey Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B24-GROTTO2-SWVR LGYBK2 |
| Product UPC: | 681144145910 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Cushioned seat upholstered in faux leather or fabric |
| 360-degree swivel |
| Fixed counter height |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Grotto Counter Stool by LumiSource features a curved low back and rounded legs which radiate sophistication while modern features like a cushioned seat that swivels and a chrome footrest bring this piece into a contemporary class all of its own.
Specifications
| Product Dimensions | 29.75 H x 19 W x 17.5 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17.25" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 6.5" |
| Armrest Height | 3" |
| Armrest Length | 7" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Light Grey Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B24-GROTTO2-SWVR LGYBK2 |
| Product UPC: | 681144145910 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Cushioned seat upholstered in faux leather or fabric |
| 360-degree swivel |
| Fixed counter height |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























