
Grey Fabric Wrap Accent Chair with Black Metal Frame By Homeroots
With a perfectly stuffed, unibody cushion upholstered in a grey fabric, this combines durability with luxury and comfort. The unibody cushion rests on metal legs finished in a matte black tone that complements the grey cushion, ensuring comfort of the highest degree. This was designed to align with the design style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.5in D x 34in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380387 |
| Product UPC: | 4512822852843 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Fabric Wrap Accent Chair |
| Accent Chair Black Metal Frame |
| Fabric Wrap Accent Chair Black |
| Wrap Accent Chair Black Metal |
| Wrap Accent Chair Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,023.19
-65%$1,023.19
$358.12More Images








Grey Fabric Wrap Accent Chair with Black Metal Frame By Homeroots
With a perfectly stuffed, unibody cushion upholstered in a grey fabric, this combines durability with luxury and comfort. The unibody cushion rests on metal legs finished in a matte black tone that complements the grey cushion, ensuring comfort of the highest degree. This was designed to align with the design style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.5in D x 34in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380387 |
| Product UPC: | 4512822852843 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Fabric Wrap Accent Chair |
| Accent Chair Black Metal Frame |
| Fabric Wrap Accent Chair Black |
| Wrap Accent Chair Black Metal |
| Wrap Accent Chair Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a perfectly stuffed, unibody cushion upholstered in a grey fabric, this combines durability with luxury and comfort. The unibody cushion rests on metal legs finished in a matte black tone that complements the grey cushion, ensuring comfort of the highest degree. This was designed to align with the design style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.5in D x 34in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380387 |
| Product UPC: | 4512822852843 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Fabric Wrap Accent Chair |
| Accent Chair Black Metal Frame |
| Fabric Wrap Accent Chair Black |
| Wrap Accent Chair Black Metal |
| Wrap Accent Chair Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























