
Gray Twin Size High Loft Bed By Homeroots
Elegant and super minimalistic, the Gray Twin Size High Loft Bed is the perfect choice for those who want to make the most out of their space. It is made from responsibly harvested pine wood and features solid pine wood legs for added stability and sturdiness. The loft bed features a guardrail and a comfortable slanted ladder for getting up and down. With its sleek silhouette and super modern color, it will add a touch of elegance to your home. 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404077 |
| Product UPC: | 808230123342 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| Size High Loft Bed |
| Gray Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $522.78
-65%$522.78
$182.97More Images








Gray Twin Size High Loft Bed By Homeroots
Elegant and super minimalistic, the Gray Twin Size High Loft Bed is the perfect choice for those who want to make the most out of their space. It is made from responsibly harvested pine wood and features solid pine wood legs for added stability and sturdiness. The loft bed features a guardrail and a comfortable slanted ladder for getting up and down. With its sleek silhouette and super modern color, it will add a touch of elegance to your home. 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404077 |
| Product UPC: | 808230123342 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| Size High Loft Bed |
| Gray Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and super minimalistic, the Gray Twin Size High Loft Bed is the perfect choice for those who want to make the most out of their space. It is made from responsibly harvested pine wood and features solid pine wood legs for added stability and sturdiness. The loft bed features a guardrail and a comfortable slanted ladder for getting up and down. With its sleek silhouette and super modern color, it will add a touch of elegance to your home. 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404077 |
| Product UPC: | 808230123342 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| Size High Loft Bed |
| Gray Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























