
Gray Power Reclining Chair By Homeroots - 366318
Stun every guests with this our strong and modern chair. The soft leather cushion on the seat, back and arms make it a comfortable chair for everyone. The reclining mechanism allows you to sit back and relax. It comes with a gray finish and will make a beautiful statement in every home. Dimensions: 43" X 40" X 41".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 43in W x 40in D x 41in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366318 |
| Product UPC: | 4512839469850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 41 Gray Power Reclining Chair |
| Gray Power Reclining Chair |
| Power Reclining Chair |
| 40 41 Gray Power Reclining |
| 41 Gray Power Reclining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Gray Power Reclining Chair By Homeroots - 366318
Stun every guests with this our strong and modern chair. The soft leather cushion on the seat, back and arms make it a comfortable chair for everyone. The reclining mechanism allows you to sit back and relax. It comes with a gray finish and will make a beautiful statement in every home. Dimensions: 43" X 40" X 41".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 43in W x 40in D x 41in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366318 |
| Product UPC: | 4512839469850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 41 Gray Power Reclining Chair |
| Gray Power Reclining Chair |
| Power Reclining Chair |
| 40 41 Gray Power Reclining |
| 41 Gray Power Reclining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stun every guests with this our strong and modern chair. The soft leather cushion on the seat, back and arms make it a comfortable chair for everyone. The reclining mechanism allows you to sit back and relax. It comes with a gray finish and will make a beautiful statement in every home. Dimensions: 43" X 40" X 41".
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 43in W x 40in D x 41in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 366318 |
| Product UPC: | 4512839469850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 41 Gray Power Reclining Chair |
| Gray Power Reclining Chair |
| Power Reclining Chair |
| 40 41 Gray Power Reclining |
| 41 Gray Power Reclining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























