
Gray Linen Upholstery Chair By Homeroots
Accent your living room or bedroom with this elegant upholstery chair. Featuring a buttonless tufted backrest, loose seat and back cushion upholstered in gray linen, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The plastic block legs in dark oak finish with wood grain complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285971 |
| Product UPC: | 689211852280 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 Gray Linen Upholstery Chair |
| Gray Linen Upholstery Chair |
| Linen Upholstery Chair |
| 31 35 Gray Linen Upholstery |
| 35 Gray Linen Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Gray Linen Upholstery Chair By Homeroots
Accent your living room or bedroom with this elegant upholstery chair. Featuring a buttonless tufted backrest, loose seat and back cushion upholstered in gray linen, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The plastic block legs in dark oak finish with wood grain complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285971 |
| Product UPC: | 689211852280 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 Gray Linen Upholstery Chair |
| Gray Linen Upholstery Chair |
| Linen Upholstery Chair |
| 31 35 Gray Linen Upholstery |
| 35 Gray Linen Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accent your living room or bedroom with this elegant upholstery chair. Featuring a buttonless tufted backrest, loose seat and back cushion upholstered in gray linen, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The plastic block legs in dark oak finish with wood grain complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285971 |
| Product UPC: | 689211852280 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 Gray Linen Upholstery Chair |
| Gray Linen Upholstery Chair |
| Linen Upholstery Chair |
| 31 35 Gray Linen Upholstery |
| 35 Gray Linen Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























