
Gray Linen Upholstered High Back Accent Chair with Wooden Frame By Homeroots
An elegant armchair featuring linen covered high back seating perched atop a four-legged, oak wood base with exposed nailhead details.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.25in D x 35.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380650 |
| Product UPC: | 4512822716305 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered High Accent Chair Wooden |
| Linen Upholstered High Accent Chair |
| High Accent Chair Wooden Frame |
| Gray Linen Upholstered High Accent |
| Upholstered High Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,293.00
-65%$1,293.00
$452.55Gray Linen Upholstered High Back Accent Chair with Wooden Frame By Homeroots
An elegant armchair featuring linen covered high back seating perched atop a four-legged, oak wood base with exposed nailhead details.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.25in D x 35.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380650 |
| Product UPC: | 4512822716305 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered High Accent Chair Wooden |
| Linen Upholstered High Accent Chair |
| High Accent Chair Wooden Frame |
| Gray Linen Upholstered High Accent |
| Upholstered High Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An elegant armchair featuring linen covered high back seating perched atop a four-legged, oak wood base with exposed nailhead details.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5in W x 28.25in D x 35.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380650 |
| Product UPC: | 4512822716305 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered High Accent Chair Wooden |
| Linen Upholstered High Accent Chair |
| High Accent Chair Wooden Frame |
| Gray Linen Upholstered High Accent |
| Upholstered High Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























