
Gray Fold Out Convertible Wall Mount Desk By Homeroots
Unlock a world of organized storage with the Gray Fold Out Convertible Wall Mount Desk. Skillfully crafted with a fold down design, the desk comprises of adjustable shelves, bill/paper organizers and a mini corkboard to keep up with your day to day tasks. Inconspicuous in form, the painted gray desk elegantly materializes in a small contemporary spaces. Be it your bedroom, living room, home office or study, the wall mount desk is a must have sustainable addition to your home. 58" x 22" x 36"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Secretary Desk |
| Product Dimensions: | 58 H x 22 W x 36 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,melamine,cork board,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402080 |
| Product UPC: | 808230103955 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Convertible Wall Mount Desk Gray |
| Fold Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall Mount |
| Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.48
-65%$280.48
$98.17More Images








Gray Fold Out Convertible Wall Mount Desk By Homeroots
Unlock a world of organized storage with the Gray Fold Out Convertible Wall Mount Desk. Skillfully crafted with a fold down design, the desk comprises of adjustable shelves, bill/paper organizers and a mini corkboard to keep up with your day to day tasks. Inconspicuous in form, the painted gray desk elegantly materializes in a small contemporary spaces. Be it your bedroom, living room, home office or study, the wall mount desk is a must have sustainable addition to your home. 58" x 22" x 36"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Secretary Desk |
| Product Dimensions: | 58 H x 22 W x 36 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,melamine,cork board,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402080 |
| Product UPC: | 808230103955 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Convertible Wall Mount Desk Gray |
| Fold Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall Mount |
| Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock a world of organized storage with the Gray Fold Out Convertible Wall Mount Desk. Skillfully crafted with a fold down design, the desk comprises of adjustable shelves, bill/paper organizers and a mini corkboard to keep up with your day to day tasks. Inconspicuous in form, the painted gray desk elegantly materializes in a small contemporary spaces. Be it your bedroom, living room, home office or study, the wall mount desk is a must have sustainable addition to your home. 58" x 22" x 36"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Secretary Desk |
| Product Dimensions: | 58 H x 22 W x 36 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,melamine,cork board,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402080 |
| Product UPC: | 808230103955 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Convertible Wall Mount Desk Gray |
| Fold Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall Mount |
| Convertible Wall Mount Desk |
| Minford Fold Convertible Wall |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























