
Grand Cru Classe Wine Cooler By Homeroots
Stylish and authentic, the Grand Cru Classe Wine Cooler pays homage to the Official Wine Classification declared by French Emperor Napoleon III. Uniquely handcrafted from aluminum and engraved with the words "Grand Cru Classe". This gorgeous wine cooler holds 3-5 wine or champagne bottles and keeps them perfectly chilled for events. 9.5'' x 15'' x 9.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 9.5" H x 15" W x 9.5" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401175 |
| Product UPC: | 808230094901 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Grand Cru Classe Wine Cooler By Homeroots
Stylish and authentic, the Grand Cru Classe Wine Cooler pays homage to the Official Wine Classification declared by French Emperor Napoleon III. Uniquely handcrafted from aluminum and engraved with the words "Grand Cru Classe". This gorgeous wine cooler holds 3-5 wine or champagne bottles and keeps them perfectly chilled for events. 9.5'' x 15'' x 9.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 9.5" H x 15" W x 9.5" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401175 |
| Product UPC: | 808230094901 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and authentic, the Grand Cru Classe Wine Cooler pays homage to the Official Wine Classification declared by French Emperor Napoleon III. Uniquely handcrafted from aluminum and engraved with the words "Grand Cru Classe". This gorgeous wine cooler holds 3-5 wine or champagne bottles and keeps them perfectly chilled for events. 9.5'' x 15'' x 9.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 9.5" H x 15" W x 9.5" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401175 |
| Product UPC: | 808230094901 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























