
Golden Oval Coffee Table By Homeroots
Stylish and attractive the Golden Oval Coffee Table is rather appealing in presence. Fabricated from antique finish gold metal, the entire structure has a tubular framework, tapered legs, and an oval tempered glass top completing the look. An intricate iron frame supports the four legs of the table and also provides leg support. Place it in any part of your home or office to enhance the aesthetic appearance of any room. 19" x 50" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Antique Gold |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389923 |
| Product UPC: | 4512822878362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $913.66
-65%$913.66
$319.78More Images




Golden Oval Coffee Table By Homeroots
Stylish and attractive the Golden Oval Coffee Table is rather appealing in presence. Fabricated from antique finish gold metal, the entire structure has a tubular framework, tapered legs, and an oval tempered glass top completing the look. An intricate iron frame supports the four legs of the table and also provides leg support. Place it in any part of your home or office to enhance the aesthetic appearance of any room. 19" x 50" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Antique Gold |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389923 |
| Product UPC: | 4512822878362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and attractive the Golden Oval Coffee Table is rather appealing in presence. Fabricated from antique finish gold metal, the entire structure has a tubular framework, tapered legs, and an oval tempered glass top completing the look. An intricate iron frame supports the four legs of the table and also provides leg support. Place it in any part of your home or office to enhance the aesthetic appearance of any room. 19" x 50" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Antique Gold |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389923 |
| Product UPC: | 4512822878362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























