
Gold Patina Bone Wood Poly Resin Chest By Homeroots
This chest is a new rendition to a classic style, finished in gold patina with a hint of gold. The antiqued look is further highlighted with hand applied burnish. This chest features five Felt-Lined drawers and two doors with detailed French front and back. Add this piece to any bedroom for extra storage with some class. Some assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 20 W x 43 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Gold Patina & Bone |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347058 |
| Product UPC: | 4512839708201 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bone Wood Poly Resin Chest |
| Wood Poly Resin Chest |
| Poly Resin Chest |
| 55 Gold Patina Bone Wood |
| Patina Bone Wood Poly Resin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,483.66
-65%$1,483.66
$519.28More Images

Gold Patina Bone Wood Poly Resin Chest By Homeroots
This chest is a new rendition to a classic style, finished in gold patina with a hint of gold. The antiqued look is further highlighted with hand applied burnish. This chest features five Felt-Lined drawers and two doors with detailed French front and back. Add this piece to any bedroom for extra storage with some class. Some assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 20 W x 43 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Gold Patina & Bone |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347058 |
| Product UPC: | 4512839708201 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bone Wood Poly Resin Chest |
| Wood Poly Resin Chest |
| Poly Resin Chest |
| 55 Gold Patina Bone Wood |
| Patina Bone Wood Poly Resin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chest is a new rendition to a classic style, finished in gold patina with a hint of gold. The antiqued look is further highlighted with hand applied burnish. This chest features five Felt-Lined drawers and two doors with detailed French front and back. Add this piece to any bedroom for extra storage with some class. Some assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 20 W x 43 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Gold Patina & Bone |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347058 |
| Product UPC: | 4512839708201 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bone Wood Poly Resin Chest |
| Wood Poly Resin Chest |
| Poly Resin Chest |
| 55 Gold Patina Bone Wood |
| Patina Bone Wood Poly Resin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























