
Gold Metal Side Table By Homeroots
With this Gold Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a gold finish on top. The base of this end table has a domed shape out of which there comes a metal rod with a thicker middle belly. This metal rod hold the small circular table top in place. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 25" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 25in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Brass |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393489 |
| Product UPC: | 808230036338 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Gold Metal Side Table By Homeroots
With this Gold Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a gold finish on top. The base of this end table has a domed shape out of which there comes a metal rod with a thicker middle belly. This metal rod hold the small circular table top in place. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 25" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 25in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Brass |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393489 |
| Product UPC: | 808230036338 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Gold Metal Side Table you can add a touch of contemporary design to any room in your home. This table is made from solid metal and has a gold finish on top. The base of this end table has a domed shape out of which there comes a metal rod with a thicker middle belly. This metal rod hold the small circular table top in place. This minimal piece will look great in any room owing to its neutral colorway and simple design. You can use it as stand-alone piece or it can serve as an end table in your living room. You can also use it as an entryway table to hold your keys. 25" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 25in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Brass Finish |
| Top Color: | Brass |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393489 |
| Product UPC: | 808230036338 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























