
Gold Leaf Mirror with Decorative Textured Frame By Homeroots
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a bright gold leaf. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically and the glass is beveled adding to its chic style and beauty. It fits into a wide array of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions: | 38" H x 27" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383714 |
| Product UPC: | 4512822753881 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $354.28
-65%$354.28
$124.00More Images




Gold Leaf Mirror with Decorative Textured Frame By Homeroots
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a bright gold leaf. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically and the glass is beveled adding to its chic style and beauty. It fits into a wide array of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions: | 38" H x 27" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383714 |
| Product UPC: | 4512822753881 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a bright gold leaf. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically and the glass is beveled adding to its chic style and beauty. It fits into a wide array of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions: | 38" H x 27" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383714 |
| Product UPC: | 4512822753881 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























