
Globe on Tristand By Homeroots
This globe is fitted inside metal rings and sit on a beautifully made metal stand. It gives a very classic look with very easy to use globe. The stand is tinted in an dark color that creates a perfect contrast. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 11 inches, W: 11 inches, H: 22.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 11" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364328 |
| Product UPC: | 4512839551876 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Globe on Tristand By Homeroots
This globe is fitted inside metal rings and sit on a beautifully made metal stand. It gives a very classic look with very easy to use globe. The stand is tinted in an dark color that creates a perfect contrast. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 11 inches, W: 11 inches, H: 22.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 11" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364328 |
| Product UPC: | 4512839551876 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This globe is fitted inside metal rings and sit on a beautifully made metal stand. It gives a very classic look with very easy to use globe. The stand is tinted in an dark color that creates a perfect contrast. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 11 inches, W: 11 inches, H: 22.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 11" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364328 |
| Product UPC: | 4512839551876 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























