
Globe in Brass Rings By Homeroots
This armillary sphere is made of high quality brass strips. Each component is crafted with the finest craftsmanship. The sphere fitted on a brass stand. While the entire globe is placed on a wooden stand made of solid rosewood. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 7.5 inches, W: 8 inches, H: 16.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 16.5" H x 8" W x 7.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364327 |
| Product UPC: | 4512839551883 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Globe in Brass Rings By Homeroots
This armillary sphere is made of high quality brass strips. Each component is crafted with the finest craftsmanship. The sphere fitted on a brass stand. While the entire globe is placed on a wooden stand made of solid rosewood. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 7.5 inches, W: 8 inches, H: 16.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 16.5" H x 8" W x 7.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364327 |
| Product UPC: | 4512839551883 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This armillary sphere is made of high quality brass strips. Each component is crafted with the finest craftsmanship. The sphere fitted on a brass stand. While the entire globe is placed on a wooden stand made of solid rosewood. This will be a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 7.5 inches, W: 8 inches, H: 16.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 16.5" H x 8" W x 7.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364327 |
| Product UPC: | 4512839551883 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























