
Giovanni Chair - Set of 2 Gold Metal, Cream PU By LumiSource
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and tapered metal legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 20.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144207137 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images














Giovanni Chair - Set of 2 Gold Metal, Cream PU By LumiSource
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and tapered metal legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 20.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144207137 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and tapered metal legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 20.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144207137 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























