
Giovanni Chair - Set of 2 Black Cream By LumiSource
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and bent wood legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 34"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-HLBW2 BKCR2 |
| Product UPC: | 681144207113 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $330.00
-65%$330.00
$115.50More Images





















Giovanni Chair - Set of 2 Black Cream By LumiSource
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and bent wood legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 34"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-HLBW2 BKCR2 |
| Product UPC: | 681144207113 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite the stylish design of the Giovanni Chair by LumiSource into your home. This elegant design features stylish upholstery, plush button tufted backrest, and bent wood legs. Available in various colors, the Giovanni can be used as a dining or accent chair.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 19.25"W × 34"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Cream PU |
| Product SKU: | CH-GIOVPU-HLBW2 BKCR2 |
| Product UPC: | 681144207113 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Button tufted backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























