
Gimbaled Compass on Tristand By Homeroots
This is a fully functional gimbaled compass. It is made of high quality brass with a silver tinted finish. Each component is crafted with the finest craftsmanship. Compass, body, and tri stand is made of solid brass while other parts are made of brass strip. Available in shiny brass finish and it comes on a solid brass tri-stand . This compass is a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 5 inches, W: 5 inches, H: 8.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5" W x 5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364305 |
| Product UPC: | 4512839552118 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Gimbaled Compass on Tristand By Homeroots
This is a fully functional gimbaled compass. It is made of high quality brass with a silver tinted finish. Each component is crafted with the finest craftsmanship. Compass, body, and tri stand is made of solid brass while other parts are made of brass strip. Available in shiny brass finish and it comes on a solid brass tri-stand . This compass is a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 5 inches, W: 5 inches, H: 8.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5" W x 5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364305 |
| Product UPC: | 4512839552118 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is a fully functional gimbaled compass. It is made of high quality brass with a silver tinted finish. Each component is crafted with the finest craftsmanship. Compass, body, and tri stand is made of solid brass while other parts are made of brass strip. Available in shiny brass finish and it comes on a solid brass tri-stand . This compass is a great addition to any nautical collection. The item dimensions are: L: 5 inches, W: 5 inches, H: 8.5 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 5" W x 5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364305 |
| Product UPC: | 4512839552118 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























