
Gianna 24" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 By LumiSource
Inviting and refined with a hint of heritage design, the Gianna Fixed-Height Counter Stool by LumiSource will add a touch of class to any space. The Gianna features a contoured wooden back, bent wood tapered legs, and dual-tufted faux leather seat. Available in various colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 20.75"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 12.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Chrome Footrest, White PU |
| Product SKU: | B24-GNNPU-GRTZR2 WLWLW2 |
| Product UPC: | 681144211059 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images







Gianna 24" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 By LumiSource
Inviting and refined with a hint of heritage design, the Gianna Fixed-Height Counter Stool by LumiSource will add a touch of class to any space. The Gianna features a contoured wooden back, bent wood tapered legs, and dual-tufted faux leather seat. Available in various colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 20.75"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 12.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Chrome Footrest, White PU |
| Product SKU: | B24-GNNPU-GRTZR2 WLWLW2 |
| Product UPC: | 681144211059 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inviting and refined with a hint of heritage design, the Gianna Fixed-Height Counter Stool by LumiSource will add a touch of class to any space. The Gianna features a contoured wooden back, bent wood tapered legs, and dual-tufted faux leather seat. Available in various colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 20.75"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 12.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Chrome Footrest, White PU |
| Product SKU: | B24-GNNPU-GRTZR2 WLWLW2 |
| Product UPC: | 681144211059 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























