
Gardenia Adjustable Barstool - Set of 2 Orange By LumiSource
The unique cut-out design that forms the back of the LumiSource Gardenia Barstool adds considerable visual interest to this exciting option for barstool seating. The rounded back provides comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. Various color options are available to complement any deacute;cor.
Specifications
| Product Dimensions | 33.25-42.25 H x 20.75 W x 19.25 L |
| Seat To Floor | 24-32.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Orange Fabric |
| Product SKU: | BS-GARD2-SWVRT WLO2 |
| Product UPC: | 681144146696 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Curved, open design backrest with cushioned seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images


















Gardenia Adjustable Barstool - Set of 2 Orange By LumiSource
The unique cut-out design that forms the back of the LumiSource Gardenia Barstool adds considerable visual interest to this exciting option for barstool seating. The rounded back provides comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. Various color options are available to complement any deacute;cor.
Specifications
| Product Dimensions | 33.25-42.25 H x 20.75 W x 19.25 L |
| Seat To Floor | 24-32.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Orange Fabric |
| Product SKU: | BS-GARD2-SWVRT WLO2 |
| Product UPC: | 681144146696 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Curved, open design backrest with cushioned seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The unique cut-out design that forms the back of the LumiSource Gardenia Barstool adds considerable visual interest to this exciting option for barstool seating. The rounded back provides comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. Various color options are available to complement any deacute;cor.
Specifications
| Product Dimensions | 33.25-42.25 H x 20.75 W x 19.25 L |
| Seat To Floor | 24-32.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 96° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Orange Fabric |
| Product SKU: | BS-GARD2-SWVRT WLO2 |
| Product UPC: | 681144146696 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360 degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Curved, open design backrest with cushioned seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























