
Gardenia 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Orange By LumiSource
The unique cut-out design that forms the back of the Gardenia Counter Stool by LumiSource adds considerable visual interest to this exciting option for counter height seating. The rounded back adds comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. The Gardenia comes in various finishes, so choose the one that fits you best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.5 W x 18.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Orange Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B26-GARD2-SWVR WLO2 |
| Product UPC: | 681144146221 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Upholstered seat with 360 swivel |
| Lattice back with walnut finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images









Gardenia 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Orange By LumiSource
The unique cut-out design that forms the back of the Gardenia Counter Stool by LumiSource adds considerable visual interest to this exciting option for counter height seating. The rounded back adds comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. The Gardenia comes in various finishes, so choose the one that fits you best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.5 W x 18.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Orange Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B26-GARD2-SWVR WLO2 |
| Product UPC: | 681144146221 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Upholstered seat with 360 swivel |
| Lattice back with walnut finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The unique cut-out design that forms the back of the Gardenia Counter Stool by LumiSource adds considerable visual interest to this exciting option for counter height seating. The rounded back adds comfort while the woven fabric upholstery lends a dressed-up air. The Gardenia comes in various finishes, so choose the one that fits you best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.5 W x 18.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Orange Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B26-GARD2-SWVR WLO2 |
| Product UPC: | 681144146221 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Upholstered seat with 360 swivel |
| Lattice back with walnut finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























