
Fuji High Back Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource - B30-FUJIHB AUGY2
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Bar Stool features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, a high padded backrest, and a stylish metal frame. The perfect contemporary bar stool, the Fuji is available in a stainless steel or gold metal frame and comes in a variety of sleek upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 16.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 31" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 98.5° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Grey PU |
| Product SKU: | B30-FUJIHB AUGY2 |
| Product UPC: | 681144131982 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $370.00
-65%$370.00
$129.50More Images








Fuji High Back Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource - B30-FUJIHB AUGY2
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Bar Stool features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, a high padded backrest, and a stylish metal frame. The perfect contemporary bar stool, the Fuji is available in a stainless steel or gold metal frame and comes in a variety of sleek upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 16.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 31" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 98.5° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Grey PU |
| Product SKU: | B30-FUJIHB AUGY2 |
| Product UPC: | 681144131982 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern elegance at its finest, the Fuji High Back Bar Stool features an extra-wide (and extra comfortable) upholstered seat, a high padded backrest, and a stylish metal frame. The perfect contemporary bar stool, the Fuji is available in a stainless steel or gold metal frame and comes in a variety of sleek upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 40.5 H x 16.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 31" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 98.5° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Grey PU |
| Product SKU: | B30-FUJIHB AUGY2 |
| Product UPC: | 681144131982 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























