
Fuji Stacker Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource - B30-FUJI AUCAM2
The simple elegance of the Fuji belies its astonishing comfort. Lightweight thin lines that create the simplistic frame and backrest support a thick padded seat cushion. A stackable design for easy storage makes this a great stool for entertaining. With its simple stylishness, the Fuji is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 17.5 W x 16 L |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.25" |
| Seat To Back Angle | 92° |
| Product Material: | Pu Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Camel Pu |
| Product SKU: | B30-FUJI AUCAM2 |
| Product UPC: | 681144132934 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Glam/contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Stackable design |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $330.00
-65%$330.00
$115.50More Images







Fuji Stacker Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource - B30-FUJI AUCAM2
The simple elegance of the Fuji belies its astonishing comfort. Lightweight thin lines that create the simplistic frame and backrest support a thick padded seat cushion. A stackable design for easy storage makes this a great stool for entertaining. With its simple stylishness, the Fuji is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 17.5 W x 16 L |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.25" |
| Seat To Back Angle | 92° |
| Product Material: | Pu Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Camel Pu |
| Product SKU: | B30-FUJI AUCAM2 |
| Product UPC: | 681144132934 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Glam/contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Stackable design |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The simple elegance of the Fuji belies its astonishing comfort. Lightweight thin lines that create the simplistic frame and backrest support a thick padded seat cushion. A stackable design for easy storage makes this a great stool for entertaining. With its simple stylishness, the Fuji is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 17.5 W x 16 L |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.25" |
| Seat To Back Angle | 92° |
| Product Material: | Pu Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Camel Pu |
| Product SKU: | B30-FUJI AUCAM2 |
| Product UPC: | 681144132934 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Glam/contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Stackable design |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























