
Fran Pleated Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your dining table with the beauty of the Fran Pleated Chair by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, the ultra-comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs and a velvet pleated pattern on the backrest. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 23"L × 21"W × 32"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRANPLT AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144135669 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Pleated pattern |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



















Fran Pleated Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your dining table with the beauty of the Fran Pleated Chair by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, the ultra-comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs and a velvet pleated pattern on the backrest. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 23"L × 21"W × 32"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRANPLT AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144135669 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Pleated pattern |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Surround your dining table with the beauty of the Fran Pleated Chair by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, the ultra-comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs and a velvet pleated pattern on the backrest. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 23"L × 21"W × 32"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRANPLT AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144135669 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Pleated pattern |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























