
Fran Slipper Chair Gray By LumiSource
Glam up your sitting area with the beauty of the Fran Slipper Chair by LumiSource. Featuring sophisticated fabric upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra-comfortable padded slipper chair is complimented by tapered metal legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24.25 W x 28 L |
| Inside Seat Width | 23.25" |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 20" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal Legs, Plywood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Sherpa Fabric |
| Product SKU: | CHR-FRANSLP BKLGY |
| Product UPC: | 681144143978 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish sherpa fabric upholstery |
| Sleek black metal legs |
| Cushioned seat and backrest |
| Armless design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images















Fran Slipper Chair Gray By LumiSource
Glam up your sitting area with the beauty of the Fran Slipper Chair by LumiSource. Featuring sophisticated fabric upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra-comfortable padded slipper chair is complimented by tapered metal legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24.25 W x 28 L |
| Inside Seat Width | 23.25" |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 20" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal Legs, Plywood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Sherpa Fabric |
| Product SKU: | CHR-FRANSLP BKLGY |
| Product UPC: | 681144143978 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish sherpa fabric upholstery |
| Sleek black metal legs |
| Cushioned seat and backrest |
| Armless design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glam up your sitting area with the beauty of the Fran Slipper Chair by LumiSource. Featuring sophisticated fabric upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra-comfortable padded slipper chair is complimented by tapered metal legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24.25 W x 28 L |
| Inside Seat Width | 23.25" |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 20" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal Legs, Plywood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Sherpa Fabric |
| Product SKU: | CHR-FRANSLP BKLGY |
| Product UPC: | 681144143978 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish sherpa fabric upholstery |
| Sleek black metal legs |
| Cushioned seat and backrest |
| Armless design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























